Parametrics
QM500HA-H absolute maximum ratings: (1)Collector-emitter voltage, VCEX(SUS): 600V at IC=1A, VEB=2V; (2)Collector-emitter voltage, VCEX: 600V at VEB=2V; (3)Collector-base voltage, VCBO: 600V when emitter open; (4)Emitter-base voltage, VEBO: 7V when collector open; (5)Collector current, IC: 500A when DC; (6)Collector reverse current, -IC: 500A when DC (forward diode current); (7)Collector dissipation, PC: 1780W at TC=25℃; (8)Base current,IB: 10A when DC; (9)Surge collector reverse current (forward diode current), -ICSM: 5000A when peak value of one cycle of 60Hz (half wave); (10)Junction temperature, Tj: -40 to 150℃; (11)Storage temperature, Tstg: -40 to 125℃; (12)isolation voltage, Viso: 2500V.
Features
QM500HA-H features: (1)IC Collector current: 500A; (2)VCEX Collector-emitter voltage: 600V; (3)hFE DC current gain: 750; (4)Insulated Type; (5)UL Recognized: Yellow Card No. E80276 (N), File No. E80271.